Funktionärer och utskott

Funktionärer 2019

Inspektor

professor Kai Nordlund
040 556 2806
if.nfonull@rotkepsni

Kurator

hum.kand. Jessica Karlsson
040 544 77031
if.nfonull@q



Director cantus

Ella Kaunismäki

if.nfonull@eradelgnas

Vice director cantus

Viktor Olander

if.nfonull@eradelgnas

Klubbhövding

Emilia Sundholm

if.nfonull@gnidvohbbulk

Lokalintendent

Antonia Westerholm

if.nfonull@tnednetnilakol

Kulturansvarig

Ella Kaunismäki

if.nfonull@giravsnarutluk

Idrottsansvarig

Linda Helenius och Tobias Lillqvist

if.nfonull@giravsnasttordi

Chefredaktör

Moa Ketonen

if.nfonull@rotkaderfehc

Historiograf

Mikko Hietanen

if.nfonull@fargoirotsih

Fanbärare

Rasmus Englund

if.nfonull@erarabnaf

Årsfestmarskalk

Emilia Sundholm och Jenny Skoglund

if.nfonull@klaksram

Webmaster

Peter Nybergh

if.nfonull@retsambew

Miljöansvarig

Peggy Johansson

if.nfonull@giravsnaojlim

YngÄl-ansvarig

Jannika Kuhlefelt

if.nfonull@giravsnalagny

Jämlikhetsansvarig

Katarina Sikow

if.nfonull@kilmaj

Nationsfotograf

Helena Disbrey

if.nfonull@fargotofsnoitan

Bostadssekreterare

Elmer Tuominen

if.nfonull@datsob

Studiepolitisk sekreterare

Katarina Sikow

if.nfonull@lopeiduts

Representanter i stipendiefondens styrelse

Katarina Sikow och Jannika Kuhlefelt

Representant i SSBS förvaltningsråd

Elmer Tuominen(2018-2020)
Wille Mansén(2018-2020)

Medlem i SSBS styrelse

Jenny Skoglund och Kim Wiik

Medlem i Nationernas samdelegations styrelse

Emilia Sundholm

 Representanter i Östfinska delegationen

Antonia Westerholm och Mikko Hietanen

 Verksamhetsgranskare

Katja Flittner och Johan Björkell

 Verksamhetsgranskares suppleanter

Albert Andersson och Fredric Granberg

Uthyrningsansvarig

Hampus Nordin

if.nfonull@gninryhtu

Utskott 2019

Programutskottet

  • Elin Rosendal – Programchef
  • Sebastian Henriksson
  • Linnea Lindfors
  • Linn Rosqvist
  • Alexandra Granqivst
  • Axel Nylund
  • Peggy Johansson
  • Sirke Roisko
  • Linda Helenius och Tobias Lillqvist – Idrottsansvarig
  • Ella Kaunismäki – Kulturansvarig

Värdinneriet

  • Alex Thilman – Värdinna
  • Peggy Johansson
  • Antonia Westerholm
  • Ariel Roos
  • Linn Rosqvist

Yngre-Äldremedlemsutskottet

  • Jannika Kuhlefelt – YngÄlansvarig
  • Joanna Weckman
  • Katarina Sikow
  • Jessica Karlsson
  • Oscar Henriksson

Klubbmästeriet

  • Emilia Sundholm – Klubbhövding
  • Marcus Höglund
  • Katarina Sikow
  • Ella Kaunismäki

Rekryteringsutskottet

  • Emilia Kyttälä – Rekryteringsansvarig
  • Ida Huttunen

Dokumentationsutskottet

  •  Helena Disbrey – Nationsfotograf
  • Jenny Skoglund
  • Oscar Henriksson

Paprikaredaktionen

  • Moa Ketonen – Chefredaktör
  • Linn Rosqvist
  • Katarina Sikow

Sångledarutskottet

  • Mikko Hietanen – Sångledare
  • Katarina Sikow
  • Sebastian Henriksson
  • Linnea Lindfors
  • Alexander Eriksson

Webutskottet

  • Peter Nybergh – Webmaster

Ordningsutskottet

  • Jessica Karlsson – Kurator
  • Otto Lindblom – Styrelseordförande
  • Sebastian Henriksson – Sekreterare
  • Antonia Westerholm – Lokalintendent
  • Oscar Henriksson

Utvecklingsutskottet

  • Jessica Karlsson – Kurator
  • Albert Andersson (2018-2019)
  • Katarina Sikow (2018-2019)
  • Emilia Sundholm (2018-2019)
  • Jonne Granqvist (2018-2019)
  • Peter Nybergh (2019-2020)
  • Sebastian Henriksson (2019-2020)

De Äldres Råd

  • Kai Nordlund – Inspektor
  • Jessica Karlsson – Kurator
  • Paul Nouro (2018-2020)
  • Ann Holm-Dellringer (2018-2020)
  • Annette Tallberg (2018-2020)
  • Jan Sandström (2018-2020)
  • Alexander Grandin, suppleant (2018-2020)
  • Emilia Nordlund, suppleant (2018-2020)