Funktionärer och utskott

Funktionärer 2023

Inspektor

Professor Kai Nordlund
040 556 2806
if.nfonull@rotkepsni

Kurator

Emilia Henttonen
040 056 9022
if.nfonull@q

Director Cantus

Stefan Andersson
if.nfonull@eradelgnas

Vice Director Cantus

if.nfonull@eradelgnas

Klubbhövding

Mathilda Lindblom
if.nfonull@gnidvohbbulk

Lokalintendent

Stefan Andersson
if.nfonull@tnednetnilakol

Kulturansvarig

Mikael Westerlund
if.nfonull@giravsnarutluk

Idrottsansvarig

Elvira Johansson
if.nfonull@giravsnasttordi

Chefredaktör

Amanda Björkell
if.nfonull@rotkaderfehc

Historiograf

Alexander Eriksson
if.nfonull@fargoirotsih

Fanbärare

Santeri Kosunen
if.nfonull@erarabnaf

Årsfestmarskalker

Mathilda Lindblom & Amanda Björkell
if.nfonull@klaksram

Webmaster

Otto Lindblom
if.nfonull@retsambew

Miljöansvarig

if.nfonull@giravsnaojlim

YngÄl-ansvarig

Rasmus Englund
if.nfonull@giravsnalagny

Jämlikhetsansvarig

Sofia Lindholm
if.nfonull@kilmaj

Nationsfotograf

Annika Hansson
if.nfonull@fargotofsnoitan

Bostadssekreterare

Jonne Granqvist
if.nfonull@datsob

Studiepolitisk sekreterare

if.nfonull@lopeiduts

Representanter i stipendiefondens styrelse

Ina Mickos & Mathilda Lindblom

Representant i SSBS förvaltningsråd

Jenny Skoglund (2021-2023)
Elmer Tuominen (2021-2023)

Medlemmar i SSBS styrelse

Rasmus Englund

Medlem i Nationernas samdelegations styrelse

Representanter i Östfinska delegationen

Mathilda Lindblom & Ina Mickos

Verksamhetsgranskare samt suppleanter

Mikko Haikonen & Johan Björkell
Fredric Granberg & Jenny Skoglund

Uthyrningsansvarig

if.nfonull@gninryhtu

Utskott 2023

Ordningsutskottet

  • Emilia Henttonen – Kurator
  • Alexander Eriksson
  • Amanda Björkell

Utvecklingsutskottet

  • Emilia Henttonen – Kurator
  • Mathilda Lindblom (2022-2023)
  • Amanda Björkell (2023-2024)
  • Stefan Andersson (2023-2024)

De Äldres Råd

  • Kai Nordlund – Inspektor
  • Emilia Henttonen – Kurator
  • Paul Nouro (2021-2023)
  • Ann Holm-Dellringer (2021-2023)
  • Annette Tallberg (2021-2023)
  • Jan Sandström (2021-2023)
  • Alexander Grandin, suppleant (2021-2023)
  • Emilia Nordlund, suppleant (2021-2023)